Nasze projekty

Bank Ambitnych Kobiet

 

Bank Ambitnych Kobiet to projekt skierowany do młodych kobiet chcących się angażować w inicjatywy artystyczne, edukacyjne, obywatelskie, kulturowe, kobiet pragnących rozwijać swoje talenty, pasje w sposób ambitny, twórczy, kreatywny i innowacyjny.

Projekt stanowi fundusz grantowy finansujący lub współfinansujący działania służące wsparciu rozwoju kobiet na płaszczyźnie społecznej, obywatelskiej artystycznej lub edukacyjnej oraz ich działalności na rzecz rozwoju w/w dziedzin.

Fundusz umożliwia realizację  marzeń, pasji, rozwoju osobistego, pozwala uzyskać nowe umiejętności, kwalifikacje a także zaistnieć w dzisiejszym konkurencyjnym  świecie.

Wnioski  składać można w dwóch terminach: do 31 maja oraz do 31 października.

Maksymalna wysokość dofinansowania 5000zł.

Szczegóły programu oraz niezbędne dokumenty w zakładce Program grantowy.

 

 

 


Razem troszczymy się o przyszłośc

 

Zdrowie dla Zambii

Prawie dziewięć milionów dzieci umiera na świecie rocznie przed osiągnięciem piątego roku życia. Szczególne miejsce w tych statystykach zajmuje  Afryka i pomimo, że od 1990 roku śmiertelność spadła o 28% to wynik ten nie jest zadowalający. Projekt  Zdrowie dla Zambii koncentruje się na pomocy medycznej dla dzieci w Zambii poprzez wolontariat medyczny w sierocińcu oraz dostarczanie leków i  materiałów medycznych. Przyłączając się do Kampanii Społecznej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polski oraz programu światowej organizacji Soroptimist International Zdrowie Kobiet- zapewnienie lepszego dostępu do opieki medycznej- klub SI Gdańsk w pierwszej edycji projektu wspiera sierociniec w Kasisi w Zambii przekazując leki o wartości 3 000 zł (1 000 USD ). Jedna z naszych koleżanek w 2013 r. przebywała w Kasisi dwukrotnie jako lekarz wolontariusz. W czerwcu tego roku ponownie wyjeżdża na miesięczny wolontariat do Zambii.

W Kasisi mieszka 260 dzieci ( w tym 70 zakażonych HIV/ chorych na AIDS ) , którymi opiekują się polskie Siostry Zakonne. Dom dziecka w Kasisi działa wyłącznie dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Nie ma  żadnego wsparcia ze strony państwa zambijskiego , a potrzeby obejmujące  zapewnienie wszystkim dzieciom jedzenia, ubrania, leków i możliwości nauki są ogromne.

W najbliższej przyszłości planujemy przekazanie kolejnej partii leków oraz  żywności, a także wyjazd wolontariuszy.a wyłącznie dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Nie ma żadnego wsparcia ze strony państwa zambijskiego, a potrzeby są ogromne, żeby zapewnić wszystkim dzieciom jedzenie, ubranie, leki i możliwość nauki (http://www.kasisichildren.org/).

wyłącznie dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Nie ma żadnego wsparcia ze strony państwa zambijskiego, a potrzeby są ogromne, żeby zapewnić wszystkim dzieciom jedzenie, ubranie, leki i możliwość nauki


 

Zdrowie dla Zambii

Rozpoczęty w 2007 roku projekt „Troszczymy się o przyszłość - RAZEM” skierowany jest do dziewcząt w wieku 16-24 lat  z Niemiec i Polski.  Stanowi platformę spotkania kobiet z dwóch krajów historycznych sąsiadów, przyjaciół, poznaania zwyczajów, tradycji a także pozwala rozwiać stereotypowe opinie i znaleźć drogę po pokonanie uprzedzeń.

Celem spotkania jest pobudzenie aktywności społecznej, wsparcie niezależności kobiet, zaradności życiowej, uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym oraz aktywności obywatelskiej w przyszłym europejskim społeczeństwie. Ważnym elementem spotkania jest również sztuka jako nieodłączna część życia.

Spotkanie odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w Krzyżowej, na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i trwa  6 dni.

 

Program pobytu obejmuje warsztaty, których tematyka ustalana jest niezależnie w każdym roku oraz zwiedzanie Wrocławia i okolic.

Koszty pobytu pokrywa organizator, koszty dojazdu uczestnicy.

Szczegóły programu oraz termin spotkania w roku 2014 będą dostępne wkrótce.


Zdrowie dla Zambii  W trosce o czyste środowisko.

W  dobie  wzrostu efektu cieplarnianego, kiedy stwierdzono, że ostatnie dwie dekady XX wieku były najcieplejszymi przez ostatnie stulecia, kiedy obserwujemy przyspieszone topnienie  lodowców, kiedy coraz częściej zdajemy sobie sprawę z konsekwencji społecznych tych zjawisk klub Soroptimist International w Gdańsku pragnie włączyć się do ogólnoświatowej akcji na rzecz zdrowego  i czystego środowiska.

Niech nasze otoczenie się zazieleni- to myśl przewodnia naszego projektu. Wspólnie z koleżankami z klubu SI w Kolonii Rothenturm/Niemcy  planujemy w kwietniu 2015 roku  posadzić  9 drzew na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Gatunki  drzew oraz miejsce ich posadzenia ustalone zostały wspólnie  z Ogrodnikiem Miejskim oraz autorem projektu zieleni  terenu kampusu.

Jednym ze wydarzeń towarzyszących będzie  wystawa poświęcona  działaniom i projektom  prowadzonym przez światową organizację jaką jest Soroptimist International.

Już dziś zapraszamy do udziału  w tym wydarzeniu.

O innych wydarzeniach towarzyszących  powiadomimy wkrótce.

 


 

 

Edukacja i rozwój dzieci z Kasisi w Zambii

Dzięki SI Gdańsk oraz jej przyjaciołom - firmie Trefl do dzieci z Kasisi trafiły puzzle i gry. Podarowane gry i puzzle zostały zapakowane w 3 wielkie paczki i wysłane do Domu Dziecka Kasisi w Zambii. Kilka dni temu dotarły na miejsce ! Dzieci mogły w Dzień Dziecka bawić się nowymi zabawkami.

Dzieci aby żyć i rosnąć potrzebują dostępu do wody pitnej, żywności oraz opieki zdrowotnej. Aby się rozwijać, dorastać i być szczęśliwymi potrzebują również zabawy. Zabawa to jedna z form terapii po traumatycznych przeżyciach, możliwość budowania własnej wartości oraz pierwszy krok do usamodzielniania się. Edukacja, rozwój i poczucie bezpieczeństwa daje szansę na niezależność w dorosłym życiu. Jesteśmy szczęśliwi, ze możemy w tym uczestniczyć.

 

 

 

 

 

 
Soroptimist International - Klub w Gdańsku, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting